Πολιτιστικά

Σχ. Έτος 2022- 2023

Ήρθε η ώρα: Άκου …να δεις

Ένα ψυχολογικό δρώμενο που γράφτηκε από το Θεοφάνη Φρειδερίκο, την Ανδριάνα Ψήνια, (τον Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό / εκπαιδευτικό του σχολείου μας) και με την βοήθεια μαθητών και συναδέλφων του σχολείου μας.

Μαθητές και καθηγητές αφού παρακολούθησαν καθ όλη τη διάρκεια της χρονιάς μια σειρά σεμιναρίων με τον Υπεύθυνου Πολιτιστικών Προγραμμάτων της ΔΔΕ Αχαΐας κ. Ιωάννη Βλάχο πήραν μέρος στη δράση «Σιγά μη φοβηθώ» και δημιούργησαν την αντίστοιχα δική τους δράση στο χώρο του σχολείου. Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου κατέγραψαν περιστατικά ψυχολογικής, σωματικής και λεκτικής βίας από προσωπικές εμπειρίες που είχαν βιώσει. Τα λόγια και ο τρόπος με τον οποίο έγραψαν σε ένα κομμάτι χαρτί αποκαλύπτοντας την βία που έχουν υποστεί θέλησαν να την παρουσιάσουν σε όλους εμάς.

Βρέθηκε η κατάλληλη στιγμή μέσω του δρώμενου «Ήρθε η ώρα: άκου….να δεις» να μιλήσουν γι’ αυτά που τους έχουν συμβεί ή συμβαίνουν στους συμμαθητές τους γιατί πίστευαν ότι δεν υπήρχε κανείς ως τώρα να τους ακούσει… και με τόλμη αποφάσισαν ότι ήρθε η ώρα…».